„KKV-K INNOVÁCIÓS KÉPESSÉGÉNEK TÁMOGATÁSA” -
GINOP PLUSZ 2.1.3-24

1. A pályázati felhívás célja, lényege:

Egy új szemléletű konstrukcióról van szó, amelynek elsődleges célja a mikro- és kisvállalkozások üzleti folyamatainak innovációja. Folyamat innovációnak minősül, ha az új vagy megújított eljárás eredménye a hatékonyabb forrásfelhasználás, megbízhatóság, rugalmasság, megfizethetőség, nagyobb kényelem vagy könnyebb használhatóság. A projekt keretében üzleti folyamat innovációnak kell megvalósulnia, azaz egy olyan új vagy továbbfejlesztett üzleti folyamat fejlesztése a cél, amely jelentősen különbözik a vállalkozás korábbi üzleti folyamataitól, és amelyet a projekt fizikai befejezését követően bevezet, alkalmaz és fenntart.

2. Mit tekint a felhívás támogatható módon folyamat innovációnak.

A felhívás e tekintetben a következőek szerint rendelkezik: Az üzleti folyamatinnováció eredménye olyan, egy vagy több üzleti folyamatban bevezetett új vagy jelentősen megújított eljárás, amely lényegesen különbözik a vállalat addigi üzleti folyamatokra vonatkozó eljárásaitól. Folyamatinnovációs tevékenység az üzleti élet bármely területén végezhető. Az üzleti folyamatok körébe soroljuk a gyártáshoz és szolgáltatáshoz közvetlenül kapcsolódó, úgynevezett mag- vagy kulcstevékenységeket, illetve a támogató tevékenységeket, mint amilyen a logisztika, a marketing vagy az adminisztratív tevékenységek. Az üzleti folyamatok kivitelezése belső vagy külső források igénybevételével is történhet. Folyamatinnováció, ha az új vagy megújított eljárás eredménye a hatékonyabb forrásfelhasználás, megbízhatóság, rugalmasság, megfizethetőség, nagyobb kényelem vagy könnyebb használhatóság. A felhívás 8. számú szakmai melléklete példákon keresztül mutatja be az egyes üzleti folyamat innovációs tevékenységeket.

A felhívás alapján az alábbi 4 területen lehet folyamatinnovációra pályázni, amelyek esetében tehát egy eljárást kell újonnan bevezetni vagy jelentősen megújítani:

a) Termelési és/vagy gyártási folyamat innovációs tevékenységek;

A folyamatinnováció a szervezeten belüli új vagy továbbfejlesztett folyamatok, módszerek vagy rendszerek bevezetését jelenti. Célja a hatékonyság, eredményesség és értékteremtés fokozása. A termelési folyamatok innovációja magában foglalhatja a munkaműveletek optimalizálását, a költségek csökkentését és a termelékenység növelését, automatizálást, vagy a digitális megoldások integrálását is. A termelési, gyártási folyamat innovációja lehetőséget ad a termelő vállalatoknak, hogy versenyképesek maradjanak a piacon, és jobban alkalmazkodjanak a változó gazdasági körülményekhez.

 

b) Marketing és/vagy értékesítési innovációs tevékenységek;

A marketing, illetve az értékesítési folyamatokat érintő innovációs tevékenységek olyan új módszerek és stratégiák bevezetését jelentik, amelyek célja a piaci részesedés növelése, az ügyfélkör bővítése és a márka erősítése. Ide tartoznak még a termékdizájn, csomagolás, promóció, árképzési stratégiák vagy az elosztási módszerek jelentős változásai. A marketing és értékesítési folyamatok innovációja jelentheti olyan új digitális eszközök és technikák integrálását is a vállalat mindennapi működésébe, amelyek javítják a vevőkkel való kapcsolattartást és növelik az értékesítési teljesítményt. A cél, hogy a vállalat versenyelőnyt szerezzen innovatív marketing vagy értékesítési gyakorlatok révén.

 

c) Logisztikai innovációs tevékenységek;

logisztika hatékonysága jelentős hatással van egy vállalat versenyképességére és eredményességére. A modern logisztikai megoldások alkalmazása révén egy vállalat gyorsabban és pontosabban tudja kiszolgálni ügyfeleit, ami kulcsfontosságú lehet a piaci versenyben. A logisztikai innovációs tevékenységek új vagy jelentősen továbbfejlesztett logisztikai módszerek fejlesztését és bevezetését jelenti a vállalati gyakorlatba. Ezek a tevékenységek a teljes ellátási lánc hatékonyságának és eredményességének javítására irányulnak, beleértve a szállítást, raktározást és disztribúciós folyamatokat. A logisztikai folyamatok innovációja gyorsabb szállítási időket, alacsonyabb költségeket, jobb készletgazdálkodást és magasabb vevői elégedettséget eredményezhetnek. A cél az áruk áramlásának optimalizálása a termeléstől a végső felhasználói

 

d) Szervezeti innovációs (adminisztratív és menedzsment fejlesztés) tevékenységek, amennyiben a támogatást igénylő éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelem benyújtását megelőző lezárt, teljes, üzleti évben minimum 20 fő volt

A szervezeti innovációs tevékenységek célja a vállalati struktúra és működési folyamatok fejlesztése, amelyek a hatékonyság növelését és a munkavállalói elégedettség javítását szolgálják. A szervezeti innovációs tevékenységek új vagy jelentősen továbbfejlesztett szervezeti módszerek mindennapi üzleti gyakorlatba történő bevezetését jelentik. Ide tartozhatnak az új menedzsment módszerek bevezetése, a szervezeti kultúra fejlesztése, valamint az adminisztratív folyamatok egyszerűsítése és digitalizálása. A cél a szervezeti hatékonyság növelése, az adminisztrációs költségek csökkentése, a munkavállalói elégedettség javítása és a folyamatos fejlődés kultúrájának elősegítése.

3. Milyen vállalkozások pályázhatnak.

A felhívásra az alábbi vállalkozások nyújthatnak be támogatási kérelmet (alapvető jogosultsági kritériumok):

  • kettős könyvvitelt vezető,
  • magyarországi székhellyel rendelkező,
  • legalább 1 teljes lezárt üzleti évvel rendelkező,
  • mikro és kisvállalkozások,
  • melyek éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző lezárt, teljes, üzleti évben minimum 3 fő volt
  • jogi forma szerint: Kft., Rt., Kkt., Bt. – tehát egyéni vállalkozás nem

4. Mekkora projektben lehet gondolkodni:

a) a felhívás keretében igényelhető támogatás minimuma 20 millió Ft, maximuma 50 millió Ft

b) az igényelt támogatás nem haladhatja meg a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott), lezárt, teljes, üzleti év éves beszámoló szerinti saját tőkéjének összegét

c) a projekt elszámolható költsége nem haladhatja meg a pályázat benyújtását megelőző lezárt üzleti év árbevételének 50 %-át;

5. A pályázatkészítés menete, folyamata:

Projektelőkészítés:

a) a pályázat készítés lépése: A támogatási kérelem benyújtását megelőzően a támogatást igénylőnek a projekt sikeres megvalósítását segítő innovációs tréninget kell igénybe vennie a projekt előkészítés időszakában. Az innovációs tréning célja, a készségfejlesztésben résztvevő vállalkozások munkavállalóinak intelligens szakosodási készségeik fejlesztése, ismereteik bővítése a GINOP Plusz-2.1.3-24-es felhívásban meghatározott tevékenységekhez.

Az innovációs tréning lebonyolítására a Innovációs tréning | Nemzeti Innovációs Ügynökség (niu.hu) honlapon lerítak szerint kell sor kerüljön.

Az innovációs tréningen a vállalkozás valamely alkalmazottja kell hogy részt vegyen.

Az innovációs tréning négy, egységenként 45-60 perces modulból áll és a tréning elvégzéséhez mind a négy modul teljesítése szükséges. A tréning moduláris felépítése lehetővé teszi a résztvevők számára, hogy saját tempójukban sajátítsák el az új ismereteket, miközben az elektronikus felület kényelmes és hozzáférhető tanulási lehetőséget biztosít.

b) Ezt követően a támogatást igénylőnek igénybe vett tanácsadási tevékenységként egy általa választott, a felhívásban felsorolt szakértői adatbázisból kiválasztott szakértő(k) vagy szervezet(ek) segítségével be kell mutatnia a vállalkozásában már alkalmazott üzleti folyamatait és részletes leírást kell adnia a projekt keretében tervezett új vagy továbbfejlesztett üzleti folyamat(ok) bevezetéséről, ami jelentősen különbözik a vállalkozás korábbi üzleti folyamataitól. A projekt keretében ez a tevékenység projekt előkészítésnek minősül. A támogatást igénylőnek ezen átvilágítási feladatokat a támogatási kérelem benyújtásáig meg kell valósítania. A tanácsadást a pályázni szándékozó vállalkozás veszi igénybe, ez nem pályázatkészítői feladat vagy hatáskör.

Innovációs tanácsadást nyújtó szakértői adatbázisok:

a) Nemzeti Innovációs Ügynökség Zrt. szakértői adatbázisa; https://niu.hu/   

b) Nemzeti Akkreditáló Hatóság – Irányítási rendszertanúsítás / Management Systems Certification https://www.nah.gov.hu/hu/kategoriak/iranyitasi-rendszertanusitas–management-systems-c/  

c) A Nemzeti Akkreditáló Hatóság szakértői adatbázisa: A Nemzeti Akkreditáló Hatóság minősítői, szakértői névjegyzéke a felhívás 10. számú szakmai mellékletében található.

d) Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség által akkreditált tanácsadók:  https://vali.mgfu.hu/hu/experts

e) Magyar Szabadalmi Ügyvivői Kamara: http://www.szabadalmikamara.hu/Index.aspx?MN=Tagok_MindenTag&LN=Hungarian

A fenti innovációs tanácsadás keretében kizárólag az alábbi szolgáltatástípusok vehetők igénybe:

a) Termelési és/vagy gyártási folyamat innovációhoz kapcsolódó tanácsadás

  1. Gyártásoptimalizáláshoz és automatizáláshoz kapcsolódó tanácsadás
  2. Intelligens termelésirányításhoz és vállalatirányításhoz kapcsolódó tanácsadás
  3. Minőség-, környezet-, munkavédelem-, adatbiztonság- és egyéb irányítási rendszerek bevezetéséhez és fejlesztéséhez kapcsolódó tanácsadás, beleértve


b)
Marketing és/vagy értékesítési innovációs tanácsadás:

  1. Marketing tanácsadás és márkaépítés, beleértve
  2. Felhasználói élmény értékelés, illetve tervezés, beleértve
  3. Arculati és grafikai tervezés, beleértve;
  4. Kommunikációs terv elkészítése, beleértve;
  5. Ügyfélkapcsolati rendszer (CRM) bevezetéséhez kapcsolódó kommunikációs és szervezési tanácsadás
  6. Vásárlásösztönzési eszközök meghatározása, beleértve


c)
Logisztikai innovációs tanácsadás:

  1. Logisztikai folyamatok optimalizálása, ellátásilánc-menedzsmenttel kapcsolatos tanácsadás


d)
Szervezeti innovációs (adminisztratív és menedzsment fejlesztés) tanácsadás:

  1. Szervezeti struktúra és tevékenységek/folyamatok optimalizálása
  2. A szervezet digitális transzformációjának elősegítésével kapcsolatos tanácsadás
  3. Vezetői- és menedzsment tanácsadás/fejlesztés


c) Az elvégzett innováció tréning és a lebonyolított tanácsadás után – melyek eredményeképp meghatározásra kerül hogy a vállalkozás mely folyamatinak innovációja valósulhat meg a projekt keretein belül – összeállhat a pályázat anyaga.

6. Részletszabályok

Elszámolható költségek:

  • Projektelőkészítés költségei
  • Szakmai megvalósításban közreműködő munkatársak költségei
  • Szakmai tevékenységekhez kapcsolódó szolgáltatások költségei
  • Beruházáshoz kapcsolódó költségek
    • eszközbeszerzés (a felhívás 2. sz mellékletét képező VTSZ lista szerint)
      • Legfeljebb 8 db, egyenként minimum nettó 500.000 Ft értékű (nettó 500.000 Ft érték alatti eszköz csak akkor támogatható, ha az a beszerzendő eszköz tartozéka) új eszköz
    • Immateriális javak beszerzésének költsége (a felhívás 4. sz mellékletét képező TESZOR lista szerint)
      • A Modern Vállalkozások Programja (a továbbiakban: Program) keretében minősített, csomagolt szoftver beszerzése a GINOP-3.2.1-15 projektben minősített szállítótól vagy annak szintén minősített partnerétől, disztribútorától
  • Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó bérleti díj

 

Kötelező vállalások:

  • A támogatást igénylőnek vállalnia kell, hogy a projekt megvalósítási időszaka alatt a projekt keretében minimum 6 hónapig, legalább 1 fő női munkavállalót foglalkoztat teljes munkaidőben

 

  • A kedvezményezett 1 főre eső bruttó hozzáadott értéke (BHÉ) legalább 5%-kal növekszik a bázisévhez viszonyítva a projekt fizikai befejezési évét közvetlenül követő első vagy második lezárt, teljes, üzleti évben.

    Bruttó hozzáadott érték (BHÉ) számítás módja: Értékesítés nettó árbevétele + Aktivált saját teljesítmény – Anyagjellegű ráfordítások

 

 
A projekt eredményeként létrejött szellemi terméknek vagyonnövekményként meg kell jelennie a támogatást igénylőnek a projekt fizikai befejezési évét közvetlenül követő első lezárt, teljes, üzleti év éves beszámolójában az immateriális javak soron.

Nem támogathatók (TEÁOR) az alábbi tevékenységekhez kötődő projektek:

  • szálláshely/fürdőfejlesztés
  • dohány vagy dohánytermék gyártása, feldolgozása, forgalomba hozatala

 

Egyéb feltételek:

  • A támogatási kérelemnek illeszkednie kell Magyarország 2021 -2027 közötti időszakra vonatkozó Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia (továbbiakban S3) céljaihoz és prioritásaihoz megfogalmazott prioritásokhoz
  • A támogatást igénylőnek a projekt benyújtásakor a projekt adatlapon el kell készítenie a projekt közgazdasági és pénzügyi értékelést az „Útmutató a projektek közgazdasági és pénzügyi értékeléséhez 2021-2027” dokumentum alapján. A projekt közgazdasági értékelése során a támogatást igénylőnek egyszerűsített igényfelmérést és rövid, szöveges változatelemzést kell készítenie. A projekt pénzügyi fenntarthatóságának vizsgálatát minden esetben kötelező elvégezni. A támogatási kérelemben a fejlesztendő tevékenység kapcsán szükséges azon tényleges és létező piaci igény és meglévő humánerőforrás megalapozott bemutatása, amelyre a támogatást igénylő a fejlesztést alapozza
  • a támogatást igénylőnek a kérelem benyújtása során el kell készíteni a fejlesztéséhez releváns versenytárselemzést (a tervezett piac bemutatása, a versenytársak bemutatása, piaci pozíció, várható piaci potenciál) –

 

Mikor lehet a támogatási kérelmeket benyújtani:

  1. szakasz: 2024. október 29. 09 óra 00 perctől – 2024. november 12. 12 óra 00 percig
  2. szakasz: 2025. január 21. 09 óra 00 perctől – 2025. február 04. 12 óra 00 percig
  3. szakasz: 2025. április 08. 09 óra 00 perctől – 2025. április 22. 12 óra 00 percig.

 

További fontos információk:

  • A Támogatói okiratot – annak hatályba lépéstől számítottan – legfeljebb 2 alkalommal lehet módosítani, illetve legfeljebb 2 módosítási igény nyújtható be
  • A fejlesztés megvalósulásának helyszíne a támogatást igénylő bejegyzett magyarországi székhelye, telephelye vagy fióktelepe lehet. A támogatást igénylő csak a bejegyzett székhelyén, telephelyén vagy fióktelepén valósíthatja meg fejlesztését. A megvalósítási helyszínnek 60 nappal a támogatási kérelem beadását megelőzően kell bejegyzésre kerülnie. A projekt megvalósítási időszakában a megvalósítási helyszín módosítására csak kivételes esetben van lehetőség, és csak korlátozott feltétlek mellett.
  • a projekt keretében igényelhető támogatási előleg mértéke: 30%

 

A fentiek mellett a pályázati felhívás egyéb részletszabályokat is tartalmaz.
A Támogatási kérelmek kiválasztási/értékelési szempontrendszerét a Felhívás 8.2 pontja tartalmazza. A felhívás szerint Támogatható az a projektjavaslat, amely esetében az elérhető maximális 100 pontból a kérelemre adott összpontszám eléri a minimális 60 pontot.